ukrayna-turkiye

Ukrayna Kırım Bahçesaray şehri

Kullanıcı Oyu:  / 2
En KötüEn İyi 
Самые новые шаблоны Joomla на нашем сайте.
Красивые Шаблоны Joomla 2.5

Kırım Bahçesaray

 

Kırım Bahçesaray (Бакче-сарай ) eski kırım hanlığı nın başkentidir. Kırım hanları Giray ailesi 1420-1783 yılları arasında yaklaşık 350 yıl bu topraklarda hüküm sürmüşlerdir.

Bahçesaray ın geniş topraklarında 3 ana yerleşim alanı vardı; VI. yüzyılın ilk yarısında Kırk kalesi (крепость Кырк) , Çufut Kalesi (Чуфут-Кале) ve yurt dibi vadisinde bulunan Eskiyurt (Эски-Юрт ) beldesi. Çufut kaleden sonra Bahçesaray Kırım Hanlığı nın başkenti olmuştur. Ortaçağda Bahçesaray kenti Kırım da önemli bir ticaret ve zannat merkezi haline geldi.

 

Salaçik (kırk kalesi) beldesi 1532 yılına kadar Kırım hanlığının başkenti ünvanını korudu, bu yıllarda Kırım hanı Mengli Geray ın oğlu Sahib I. Geray Kırım hanlığı nın yeni merkezini Salaçi ğin 2 km uzağında bulunan Bahçesaray olarak İlan etti. Daha sonra yeni hansarayı yapımından sonra şehir büyüdü ve yeni gelişmiş haline büründü.

 

 

 

Kırımın Rus işgalinden sonra Küçük Akmescid (Симферополь) ilçesi büyük bir tarım merkezi haline geldi.

Modern Bahçesaray, eski, yeni şehir ve yeni bölgeler (5. 6. ve 7. ilçeler) olmak üzere 3 bölüm üzerine kurulmuştur. Eskişehir Çürük Su Nehrinin küçük vadisinde ortaçağ havası yaşatan dar sokaklar ve geleneksel tatar evlerinden oluşur. Yenişehir II. Dünya savaşından sonra inşa edilmiştir. Bu bölümü 5 katlı Kuruşçev siteleri oluşturur, demir yolu ve Sivastopol - Simferepol kara yolu boyunca uzanır. Şehrin 3. bölümü sınır dışı edilip yurtlarına geri dönen Kırım Tatarları tarafından 1990 lı yıllarda kurulmustur. Küçük olan 7. Bölge ise sehrin Simferepol tarafında ki girişinde yeralmaktadır. Bu alanlarda sokaklar düzenli (tüm cadde ve sokaklar birbirleriyle dik açıyla birleşmektedir.), şehrin gelişimi küçük bahçeli evlerden oluşur. Savaş sonrası döneme Akçorak, Aziz (yeni sehrin bir bölümü) ve Salaçik (eski şehrin bir parçası) köyleri, Bahçesaray şehir sınırları içerisine dahil edildi.

Bahçesarayın turistik bölgeleri; Hemen hemen her ziyaretçi Kırımın eski başkentinde Han sarayı ziyaret edip, okullarda duyup dinledikleri hansarayın ta kendisini görmek ve bir zamanlar iki kıtaya hakim olmuş kralların ve onların tutkularını hissetmek ister.

Bahçesaraya 3 yol vardır. Güney yolu Aya-petri geçidi, ünlü Falkon köyü ve Kozoskoy vadisinden gecen Kırımın en güzel yollarındandır. Bu yol bir çok dik tırmanışlardan, inişlerden ve virajlardan oluşan en uzun yoldur (78 km).

 İkinci yol; Sivastopol Belbek vadisinin alt geçidi boyunca meyve bahçeleri ve üzüm bağları boyunca devam eder.

 Üçüncü yol; Simferepol den bozkırlardan ve daglardan gecen kademeli geçislerin bulunduğu yoldur. Bu yol en kısa yoldur (30 km ) ve genellikle turistlerin tercih ettiği yoldur.

 Ukrayna'nın güney topraklarında bulunan Bahçesaray ın en önemli turistik ve tarihi değeri, Kırım hansarayıdır. Hansarayda bulunan Gözyaşı Çesmesi ünlü Şair Puşkin nin bir şiirine (Bahçesaray çeşmesi- 1822) de ilham kaynağı olmuştur. Şehirde bir çok cami bulunur. Bunların en ünlüsü Tahtalı camidir.

 Ayrıca bir ortaçağ kalesi olan Çufut kenti (mağara kenti) yakınlarında ki kutsal Dorminon Manastırı da görülmeye değer yerlerdendir.

Игровые шаблоны DLE
Самая быстрая Диета

 pcar TwitterVimeoVineYoutubeBloggerFacebookGooglePlusInstagramRssSkype+380 63 853 2842 Turkey-Flag-icon+90 532 570 1317